קרלה – מידע לתרמילאים

קרלה – חופים, תבלינים, תרבות ושלווה קרלה טובלת בירק ובמים. נהרות רחבים, תעלות מים ולשונות ים עוברים לאורכה ולרוחבה ומחברים בין הכפרים והערים. היא שוכנת בדרום מערב הודו לחוף האוקיינוס ההודי, גובלת בקרנטקה בצפון ובטאמיל נאדו בצפון מזרחה. בירתה היא טירוונדרום שנמצאת בקצה הדרומי של המדינה. קרלה הטרופית עשירה בעצי פרי כקוקוס ומנגו, בצמחי אננס ובצמחי תבלין כפלפל, הל ועצי קנמון ומוסקט. חופיה הרחבים והמרהיבים, הסירות הארוכות השטות באיטיות בצל הסבך הירוק לאורך תעלות המים, אופייה השקט והרגוע והמטבח העשיר והמופלא שלה הופכים אותה ליעד תיירותי מעניין ומיוחד ומעין מפלט מהודו הסואנת. למטיילים הישראלים עניין מיוחד בקרלה בשל בית הכנסת העתיק המצוי בקוצ'י, ששימש את הקהילה היהודית הקוצ'ינית שחיה באזור.

המטיילים בקרלה יכולים לצאת לשיט איטי ושלו מאלפי או מקולאם לאורך תעלות המים – ה-Backwaters בסירות-בית (Houseboat) או בקאנו, לרבוץ תחת עצי קוקוס ולגלוש על הגלים בחופיה של ורקלה, לצאת לטרק בין 50 גוונים של ירוק במטעי התה של ההיל סטיישן מונאר, לקבל חיבוק אמיץ באשראם של המאמא המחבקת באמריטאפורי וללכת בין סמטאותיה מלאות ההיסטוריה, התרבות והמסעדות הנפלאות של קוצי' העתיקה.

קוצ'י – רשתות דיג ציוריות ומורשת יהודית מרגשת

קוצ'י, או בשמה עד שנת 1996, קוצי'ן, היא העיר השנייה בגודלה במדינה ומשמשת כעיר נמל מרכזית בדרום הודו. מיקומה לשפת נמל הפך אותה לנקודת הכניסה המרכזית של המתיישבים והסוחרים האירופאים להודו. הקרקע הפורייה ושפע התבלינים הגדלים בקרלה, הפכו את קוצ'י לציר סחר עולמי של תבלינים למערב.

העיר מחולקת לשני חלקים – ארנקולם שבה מתרחשים מרבית חיי העסקים והמסחר ופורט קוצ'י Fort) Kochi) התיירותית והציורית. בפורט קוצ'י נמצא הנמל העתיק ורשתות דיג סיניות נושנות עולות ויורדות מן הים ואליו ודייגים תופסים את שללם הטרי ומוכרים אותו בשוק ולמסעדות הפזורות לאורך הים. מחזה מרהיב נוסף הם מופעי הקטאקלי, אמנות מופע וריקוד מקומית המתקיימים באולמות בעיר. 

קוצ'י משמשת גם כמרכז חשוב למורשת העשירה והססגונית של הקהילה הקוצ'ינית היהודית בהודו ובה מצוי בית הכנסת פארדסי.

בית הכנסת פארדסי – זכרון חי לחיי קהילה תוססים

בית הכנסת העתיק, הקרוי בית הכנסת מאטאנצ'ארי או בית הכנסת פארדסי – משמעות המילה פארדסי היא נוכרי, כינוי ליהודים הלבנים שהגיעו להודו מספרד ומשאר מדינות הים התיכון ואירופה – נבנה בשנת 1568 בידי יהודים ספרדים. בית הכנסת ממוקם ב- ,Jew Townהרובע היהודי של קוצ'ין העתיקה, על אדמה שהעניק ליהודים הראג'ה של קוצ'י.

בית הכנסת שוכן בלב הרובע המשופע במגיני דוד הטבועים בו ובחנויות יודאיקה, והוא בית הכנסת היחיד שממשיך בפעילותו מתוך שבעת בתי הכנסת שהקימה קהילת יהודי קוצ'ין באזור.

בית הכנסת היפהפה מרוצף אריחים מצוירים כחול שהובאו מסין, עשיר בספרי קודש מרהיבים בקישוטיהם ועל קירותיו מצוירים קורותיהם של יהודי קוצי'ן. באולם התפילה מצויות שתי במות, אחת מהן בעזרת הנשים, עדות למעמדן הייחודי של הנשים בקהילה. בית הכנסת פתוח לביקורים בימי החול.

טיולים לקוצ'ין

אתרים מומלצים

הודו 2020

המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
כל המידע שלו אתם זקוקים באתר הבא: אזורים מרכזיים | מלונות | מסלולי טיול מומלצים | השכרת רכב | מידע כללי
לחצו כאן