על המוזיאון

מוזיאון המורשת הוקם בפברואר 1996 במבנה במרכז מושב נבטים ששימש כמחסן חומרים של הישוב.

שיפוץ המבנה נעשה בעזרת המועצה האזורית בני שמעון, המנהלה לפיתוח התיירות בנגב והסוכנות היהודית. עיצוב המוזיאון נעשה בעזרתם האדיבה של מוזיאון ישראל עם המעצבת רחל לב, היועצת עורפה סלפק והאוצרת תרצה לביא. 

נאספו מוצגים, תשמישי קדושה, כתובים , בגדים ואוצרות העדה. 

ליו"ר המורשת התמנה שמוליק קדמון ראש מ.א בני שמעון

בעלי תפקידים

ד"ר נחמיה שחף

יו”ר ועד ההנהלה ומנהל מרכז מורשת יהדות קוצ'ין. פועל בהתנדבות.
תושב נבטים ופעיל בשנים האחרונות. משמש כיו"ר מרכז המורשת. בתאריך 12.7.2022 החל לשמש למנכ"ל המרכז עקב פטירתו של מנהל/מנכ"ל המרכז יצחק אליה.                   

ד"ר נחמיה שחף – מנכ"ל רשות הניקוז

איציק אליה ז"ל ניפטר בתאריך 12.7.2022. יהי זכרו ברוך.

ממיסדי העמותה, מנכ"ל העמותה בהתנדבות. יוזם ופעיל חברתית והתנדבותית במושב נבטים. יצחק הוביל את הקמת מרכז מורשת יהדות קוצ'ין בעזרתו האדיבה של ראש המועצה (1989-1999) שמואל(שמוליק) קדמון.

תרצה מוטת לביא

אוצרת המרכז בהתנדבות

בוגרת תואר שני מהאוניברסיטה העברית. תרצה היתה האוצרת בעת הקמת מרכז מורשת יהודי קוצ'ין בשנת 1995 בנבטים, ישראל. היא אצרה אוספים של המרכז מאז 2006. תרצה עוסקת בשימור ותיעוד המורשת וההיסטוריה של יהודי קראלה מאז 1991. כל עבודתה המחקרית בתחומים אלו, ופעילותה כאוצרת המרכז, נעשות בהתנדבות בנוסף לעיסוקה המקצועי באוניברסיטה העברית.

מירה אליה

מדריכה ראשית
ילידת נבטים. מדריכה במרכז ב-20 שנים האחרונות. מנהלת המרכז, מספקת מענה ראשוני לפניות מגופים חיצוניים, מנהלת הארכיון ומדריכת קבוצות

מתיאוס קסטנבאום

מחקר
מקטלג, מתרגם  ועוזר מחקר במרכז המורשת. בעל תואר  ראשון בתולדות עם ישראל ותלמוד (דו-ראשי), אוניברסיטת בר-אילן ותואר שני בתולדות עם ישראל מאוניברסיטת בן גוריון.

פרוייקט תיעוד ותיקי הקהילה

בשנים האחרונות פועל המרכז לתעד את ותיקי הקהילה באמצעות הקלות סיפורי החיים שלהם באמצות צילום בוידאו ע”י המתנדבים.הפרוייקט מופעל כיום בשני מוקדים:
האחד בנבטים בניהול מירה אליה והשני במסילת ציון בניהל יעלה קופר ונגה אהרון.
הפרוייקט נעשה בשיתוף אוניברסיטת חיפה.
כל מי שמעוניין לתעד את סיפורו מוזמן ליצור קשר עם הפעילים